טיולים נוספים:
Italy Flag
Ecuador flag
 

ציוד

הסבר קצר

ציוד הוא עניין קריטי. התיק שלכם יהיה הבית הנייד שלכם לתקופה הקרובה. עם זאת אין מה לחשוש אם שוכחים משהו או שיחסר משהו. בערים הגדולות ניתן להשיג את כל מה שהייתם רוצים להביא מהארץ ובזול יותר. הסיבה היחידה שאני עדיין לא ממליץ ללכת לשם עם תיק ריק היא כי זה נותן תחושת ביטחון, וכי לעיתים יש בארץ ציוד טיפה יותר מוצלח.

למטה אתם יכולים לראות את רשימת הציוד שאני לקחתי לעצמי ואחר כך אתאר את מה שאני לקחתי איתי לטיול. באמת שלא הרגשתי חסר לי

ציוד לטיולים חשמל ופנאי ביגוד "בית נייד" מסמכים
אולר מתאם נעלי טרקים מוצ'ילה דרכון
פנס ראש מצלמה סנדלים תיק קטן כרטיס טיסה
שק מים MP3 נעלי יציאות כיסוי מוצ'ילה פרטי ביטוח
טבליות טיהור מטענים כפכפים נססר פנקס חיסונים
מצית שעון יד ומעורר גרביים תרמיות X 2 מברשת שיניים +משחה ארנק+כסף+אשראי
דוחה יתושים סלולרי גרביים רגילות X 8 מגבת מיקרופייבר חגורת כסף
ג'ל שטיפה רמקולים ניידים ג'ינס דאודרנט+בושם פרטים על תחילת הטיול
  טרייסר מכנסי טיולים X 2 מספריים, גוזז ציפורניים ספר טיולים
  ספר קריאה מכנסיים קצרים X 2 שמפו שימושון ספרדית
  פנקס חולצות X 8 כלי גילוח  
  מחברת + עט תחתונים X 8 נייר טואלט  
    פיג'מה אסלוניות  
    כובע שק כבישה  
    בגד ים סדין  
    ביגוד תרמי
(2 חולצות, 2 גטקסים)
תרופות  
    פליז    
    מעיל גשם    
    כפפות וכובע גרב    

מסמכים

כסף מזומן - אתם צריכים שיהיה אתכם כסף מזומן כי לא כל מקום מקבל אשראי. דאגו שיהיה לכם בין 50 ל 200 דולר בכל רגע נתון. אל תיקחו אתכם יותר מידיי כסף במזומן מהחשש לגניבה, ואל תשימו יותר מ50 דולר בארנק, את השאר תשאירו בהוסטל או בחגורת הכסף. הרבה אנשים מתלבטים איפה להשאיר את כל הכסף (וכרטיסי האשראי). לדעתי אין הבדל. באותה מידה שיכולים לשדוד אתכם ברחוב יכולים גם לפרוץ להוסטל. לכן, הייתי ממליץ להשאיר בדר"כ את הדברים הללו בהוסטל רק כדי לא לסחוב הרבה ולהסיר אחראיות ביום יום. כמובן שמומלץ לנעול מאחורי בריח.

כרטיסי אשראי - צאו עם שני כרטיסי אשראי בין לאומיים, למקרה שאחד מהם ייגנב יאבד או שיהיו בעיות, אחד מאלה קורה לעיתים יחסית תכופות למטיילים בדרום אמריקה. זה גם מגן עליכם מגניבה כי חברת כרטיס האשראי תחזיר לכם את הכסף. אין צורך בהמחאות בנקים, זה מיותר, כל בנק עובד עם כרטיסי אשראי ויש הרבה מהם. כשאתם משתמשים בכספומט שימו לב לכסות עם היד את פרטי כרטיס האשראי כהגנה ממצלמות גנבים (ככה גנבו לי את הכרטיס אשראי)

חגורת כסף - חיוני ביותר. זאת הדרך הטובה ביותר להגן על הדברים החשובים ביותר שלכם. שימו שם את הדרכון, כרטיסי האשראי, והכסף המזומן. אני פחות ממליץ את הפאוצ'ים כי הם לא נוחים. אני הסתובבתי עם אחד עם חוט והידקתי אותו מסביב למותן, זה מאד נוח.

הנחיות להתחלה - תדפיסו לכם בבית הנחיות ליום יומיים הראשונים. כתובת של ההוסטל הראשון, כמה דברים לעשות, וכו'. כל מה שצריך בשביל להרגיש קצת יותר בטוח.

ספר טיולים - אני לקחתי איתי מדריך Lonely Planet. זה ממש לא חובה, את רוב המידע משיגים מהאינטרנט או מהחברים שלכם להוסטל ובכל זאת יש שם מפות לכל חור, וההוסטלים שרשומים שם אלה שהרבה פעמים האירופאים ישנים בהם ולא הישראליים אם זה מה שאתם מחפשים.

ספרי שפה - מומלץ לקחת מילון, או ספר ללימוד ספרדית, זה עשוי לעזור במספר מקרים.

"בית נייד"

תיק גדול - מוצ'ילה היא התיק הגדול שיהיה הבית החדש שלכם. תיקים טובים ינועו בין 60 ל 80 ליטר. יש בהם יותר מקום ממה שנראה, וככל שמשתמשים בו יותר מגלים שאיכשהו אפשר לדחוס אליו עוד משהו אבל הנפח לא בלתי מוגבל. מוצ'ילות מותאמים לנשים ולגברים בנפרד וגם לכל אדם עשויה להיות מוצ'ילה שתהיה נוחה לו במיוחד. מוצ'ילות הם עסק יקר, בדקו אם לחברים שלכם יש מוצ'ילה שלא אכפת לו להשאיל.

תיק קטן - צריך עוד תיק, של 25-40 ליטר. לדעתי עדיף שיהיה גדול יותר מקטן. הוא שימושי להרבה דברים. במעברים בין מקומות הוא משמש כאקסטרה מקום. בעלייה על אוטובוסים הוא יהיה זה שיעלה אתכם לאוטובוס, ובהרבה טיולים אתם תזנחו את המוצ'ילה לטובתו, לכן השקיעו בתיק ארגונומי וטוב.

כיסוי תיקים - אם התיקים שלכם חסרים בכיסוי, תקנו להם. אין דבר יותר מעצבן משכל הציוד שלכם יתרטב.

ציוד היגיינה - קחו אתכם תיקון עם ציוד הגייני לבחירתכם. מברשת שיניים ומשחה, דאודורנט, בושם, גוזז ציפורניים, סבון, שמפו, ציוד גילוח וכו'. ג'ל חיטוי יכול להיות נוח לטיולים, ונייר טואלט אחד מומלץ שיהיה למקרה חירום.

מגבת - ברוב ההוסטלים לא מחלקים מגבות לכן צריך מגבת אחת. אני ממליץ בחום רב של מגבות מיקרופייבר הם לא כיפיות כמו מגבות רגילות אבל הם קלות, מתייבשות די מהר, ותופסות כל כך קצת מקום שזה פשוט אידאלי.

תרופות - מומלץ לקחת כמה דברים סטנדרטיים. כדורים נגד כאב ראש, בטן ואלרגיה, כי אחד מהם ככל הנראה יקרה לכם מתישהו. כדורים נגד מלריה גם נחוצים אם אתם מתכוונים לבקר בג'ונגל.

מנעולים - צריך מנעולים לתיק הגדול, הקטן, וללוקר שעשוי להיות לכם בהוסטל.משקפיים ספייר - למשקפופרים כמוני שלא הולכים עם עדשות מגע אני ממליץ בחום לבוא עם משקפיים ספייר, אפילו אם זה המשקפיים הקודמות שלכם שהם כבר לא לגמרי טובות לכם. אותי זה הציל כשהמשקפיים שלי נשברו.

שק שינה וסדין - בהרבה הוסטלים אין סדין לכן מומלץ להביא אחד. סמיכות לעומת זאת יש כמעט בכל הוסטל ואין צורך להביא. שק שינה הוא גם שימושי כשהסמיכה מגעילה או שאין. אני ממליץ על משהו פשוט וקל, וטרקים תשכרו במקום אחד רציני יותר.

ביגוד

הנעלה - הנעלה תופסת הרבה מקום לכן מומלץ לצמצם (אני מדבר בעיקר אליכן בנות :)). לדעתי צריך 4 זוגות הנעלה. אין תחליף לנעלי טרקים, הם טובות כשקר וחם, וידאגו לרגליים שתצטרכו כל כך, תשקיעו בנעליים טובות. סנדלים טובות חשובות לגלפאגוס, בג'ונגל, בסנפלינגים ובראפטינגים , טיולים רגליים בדר"כ קרים מידיי בשביל סנדלים. זוג נעליים יפים הם לא חובה אבל אני ממליץ לקחת בכל מקרה בשביל המסיבות הרבות שקיימות ביבשת.כפכפים, גם לא חובה. השימוש העיקרי שלהם הוא במקלחות ובחופים.

גרביים - קחו אתכם באזור 7-10 זוגות גרביים רגילות ו2-3 זוגות גרביים תרמיים לטרקים. גרביים תרמיים טובים מנדפיי זיעה ואפשר להשתמש בהם גם 3-4 ימים, לכן אין צורך ביותר מידיי.

הנעלה - הנעלה תופסת הרבה מקום לכן מומלץ לצמצם (אני מדבר בעיקר אליכן בנות :)). לדעתי צריך 4 זוגות הנעלה. אין תחליף לנעלי טרקים, הם טובות כשקר וחם, וידאגו לרגליים שתצטרכו כל כך, תשקיעו בנעליים טובות. סנדלים טובות חשובות לגלפאגוס, בג'ונגל, בסנפלינגים ובראפטינגים , טיולים רגליים בדר"כ קרים מידיי בשביל סנדלים. זוג נעליים יפים הם לא חובה אבל אני ממליץ לקחת בכל מקרה בשביל המסיבות הרבות שקיימות ביבשת.כפכפים, גם לא חובה. השימוש העיקרי שלהם הוא במקלחות ובחופים.

גרביים - קחו אתכם באזור 7-10 זוגות גרביים רגילות ו2-3 זוגות גרביים תרמיים לטרקים. גרביים תרמיים טובים מנדפיי זיעה ואפשר להשתמש בהם גם 3-4 ימים, לכן אין צורך ביותר מידיי.

מכנסיים - קחו אתכם מכנסי טיולים ארוכים טובים. בחנויות הטיולים תמצאו מכנסיים קלות ונוחות שניתן גם לפתוח אותם למכנסיים קצרות. הם מומלצים ביותר. אם לא, אז קחו אתכם גם זוג או שניים של מכנסים קצרים. קחו גם איזה ג'ינס בשביל המסיבות.

חולצות - קחו מספיק חולצות ל8-10 ימים. תשתדלו שיהיו כמה שיתאימו גם למסיבות בערב. חולצה או שתיים מנדפות זיעה מומלצת לטובת טיולים.

כובע - לא לוותר, זה שדרוג משמעותי בטיולים. בחנויות טיולים תוכלו למצוא כובעי לא אופנתיים אבל ממש קלים ונושמים.

ביגוד חם - יש לא מעט מקומות קרים. קחו אתכם גטקס או שניים, וחולצה או שתיים תרמיות. מעבר לזה יש ויכוח בלי תשובה על מה כדאי לקחת כביגוד חם. אני השתמשתי בפליז ומעיל גשם דק. בחנויות טיולים בארץ תוכלו לקנות פליזים טובים, דקים ועמידים בפני גשם קל. מכיוון שלא יורד כל יום גשם זה עדיף ממעיל אבל כשיורד גשם המעיל גשם בא לעזרה. הוא דק מאד ולכן לא לוקח מקום. יש אנשים שמעדיפים לקחת מעיל או Soft shell שזה שילוב של פליז ומעיל רוח/גשם. אבל לדעתי הם תופסים המון מקום בתיק מה שגם אני לא חושב שצריך אותם לאקוודור. אם חסר משהו במקומות קרים תמיד יש חנות עם ציוד טוב, אז אל דאגה. כובע גרב, צעיף וכפפות קריטיים. עדיין לא פגשתי בכפפות שבאמת חיממו לי את הידיים אבל במגזר הזה הציוד המקומי הזול מהלאמות עשה עבודה טובה יותר מכל הפליזים המתוחכמים של הארץ.

תחתונים - קחו איזה 8-10, ורצוי שהרוב יהיו נוחים כדי למנוע שפשפות.בגד ים - לא צריך יותר מאחד, אם אתן כל כך רוצות קחו יותר הם גם ככה לא תופסים הרבה מקום.

בגד ים - לא צריך יותר מאחד, אם אתן כל כך רוצות קחו יותר הם גם ככה לא תופסים הרבה מקום.

פנאי וחשמל

מתאמים - בדרום אמריקה ניתן למצוא כל מיניי שקעים, ולכן צריך מתאם של 110 וולט לחשמל. עם זאת, באקוודור מרבית השקעים הם כמו בארץ.

פנאי - MP3, ספרים וכו'. זה יעביר לכם את הזמנים המתים באוטובוס או בהוסטל.

מטענים ובטריות - זה נחמד לקחת את דברי החשמל שלכם, אבל אל תשכחו את המטענים והבטריות שלהם! זה קורה גם לטובים ביותר.

סלולרי - עם היד על הלב עדיף לצאת בלי סלולרי, זה מטרד ביבשת הנפלאה הזאת. תתנתקו קצת. לצורך ביטחון אישי אני ממליץ יותר על הטרייסר.

טרייסר - טרייסר זה מכשיר GPS חזק ואמין, הוא מחובר למרכזיה. לחיצה אחת והמרכזיה מקבלת קריאה ושולחת אל המיקום שלכם כוחות הצלה. המכשיר לא כבד מידיי ורוב הסיכויים שלא תשתמשו בו אבל הוא ייתן לכם ולאמא שלכם הרבה נחת בטיולים ובמקרה הרע מכל גם עשוי להציל אתכם. ניתן להשכיר אחד כזה ע"פ זמן שימוש.

רמקולים ניידים - רחוק מלהיות חובה אבל בהרבה מקרים כיושבים עם חברים אין כומ תוספת מוזיקה. הפיח מסביבי רוח חיים במספר מקומות.

ספר קריאה - כבר דיברתי על זה, זה שימושי לזמנים המתים באוטובוס, ובהוסטל.

פנקס/מחברת וכלי כתיבה - יכול להיות גם שימושי במספר מקרים. הרבה בנות אוהבות משום מה גם לכתוב יומן ולהדביק בו את כל הכרטיסים למיניהם.

ציוד לטיולים

אלא אם אתם מתכוונים לצאת לטרק אחר טרק אחר טרק יש הרבה ציוד שהוא מיותר. במקומות שיוצאים מהם לטיולים תמיד יש חנות שמכירה ציוד כמו אוהלים, שקי שינה לקור רציני וכו' לכן פשוט לא צריך לסחוב את כל אלה. הם כבדים וחלקם תופסים הרבה מקום. מה בכל זאת לקחת?

אולר - שימושי להרבה דברים.

פנס ראש - אין לי מילים להתחיל לספר כמה זה שימושי. בטרקים כשאין אור יום זה פשוט קריטי. בלילות בהוסטל כשלא רוצים להעיר אף אחד זה גם שימושי מאד. ממליץ להשקיע באחד מחברת Petzl. הם אמינים ומחזיקים המון זמן ללא החלפת בטריות, וכל זה בניגוד לכל שאר הפנסים שיצא לי לראות.

טבליות טיהור מים - לא יצא לי להשתמש בהם באקוודור אבל יש טרקים שצריך. ניתן לקנות גם בדרום אמריקה אבל הטבליות בארץ יותר נוחות.

שפריצר/שק מים - כל כך נוח. כשמטיילים זה פשוט מוציא מכם את המטרד של לעצור, להוריד את התיק, להוציא בקבוק והתהליך אחורה. עם שפריצר המים זמינים בקלות ובכל רגע.

דוחה יתושים - יתושים הם מטרד רציני בחלק מהאזורים בדרום אמריקה (בדר"כ קרוב יותר לג'ונגל). דוחה יתושים רגיל הוא פשוט מיותר ולא יעזור לכם. הדוחה יתושים שבחנויות הטיולים עובד יותר טוב והוא גם לא מכיל את המרכיבים הרעילים שבדרך כלל יש בדוחה יתושים טוב. אבל רק בדרום אמריקה תמצאו את התכשירים שבאמת דוחים את היתושים הזדוניים של דרום אמריקה.

דברים שלא לקחתי וממש לא היה צריך

רישיון נהיגה - זה לא בעיה להוציא רישיון בינלאומי ועם זאת, זה לא נחות ובזבוז כסף. הסיכוי שתשכרו מכונית קטן מאד. כנראה שישכירו לכם מכונית גם בלי רישיון נהיגה בינלאומי אבל עדיף לא להסתכן עם המשטרה שם.

כבל קשירה - יש אנשים שקושרים עם כבל את המוצ'ילה שלהם לברזלים שבמטען האוטובוס. אני ממש לא חושב שזה יציל מגניבה, אם אתם כל כך לחוצים עדיף לכם להכניס את המוצ'ילה לתוך שק איכרים פשוט.