טיולים נוספים:
Italy Flag
Ecuador flag
 

(Cuyabeno) ג'ונגל קויאבנו

קצת על ג'ונגל קויאבנו

אחד הדברים שדרום אמריקה הכי מפורסמת בהם היא הג'ונגל המסיבי שמכסה חלק נרחב מהיבשת סביב האמזונס. לבקר בדרום אמריקה בלי לתת קפיצה לג'ונגל זה פספוס רציני. לטעמי אין הרבה סיבה, אלא אם יש עודף זמן וכסף לבקר פעמיים בג'ונגל בארצות שונות. משום מה יש קונספציה שהג'ונגל של בוליביה (הפאמפס) הוא המוצלח ביותר. אמנם לא הייתי שם, אבל מהשוואת חוויות מדובר פלוס מינוס באותה חוויה.

שיט בנהר הקויאבנו

הג'ונגל המתוייר של אקוודור נמצא בצפון המדינה, קרוב לגבול עם קולומביה (ככה שאפשר לקפוץ לשם ישר מקולומביה אם רוצים). הסיור מתרחש סביב נהר בשם "קויאבנו" ועל כן שם האזור. בסיור נכנסים עמוק לתוך הג'ונגל, שטים ושוחים בנהרות, מטיילים, רואים המון חיות משונות, עושים סיורי לילה בשביל לראות את כל החרקים המיוחדים, ופוגשים גם את התרבות המעטה שעדיין נותרה באזור. זאת לא חווית נוחות, כל הזמן חם ולח או רטוב, חיות לא נחמדות חיות אתכן בשלווה ומפחדים לתת צעד לכיוון הלא נכון בהתחלה אבל זאת חוויה מעניינת וייחודית, ואם יש דבר אחד שלוקחים אחרי כל הטיול זה פרספקטיבה קצת על הטבע. תעשיית הסרטים דאגה לשבש לנו את הפרספקטיבה על הטבע ולהציג אותו כמסוכן בהרבה ממה שהוא. מסתבר שלא אנקונדות, לא פיראנות, ולא נמרים מחפשים אותך באפלה כדי לאכול אתכם, ומסתבר שגם מעקיצת העכביש המסוכן ביותר בעולם יש סיכויי החלמה וטיפול. למעשה מתגרים קצת במזל ומתקרבים לכל אלה אחוזים לא פחות גדולים מאשר אנשים שחזרו מנסיעה בכביש מגלים שהמזל איתם.

הזמנות והגעה

יש מספר מחנות שונים שמריצים סיורים באורכים של 3 עד 5 ימים בממוצע. אני עשיתי את המסלול של ה4 ימים ולי אישית זה הספיק. ניתן ורצוי להירשם מראש בסוכנויות הגדולות. אני נרשמתי דרך Gulliver Expeditions שאפשר גם להזמין את המסלול דרך האינטרנט. הם עובדים עם מחנה בשם Samona שמבחינתי היה מאה אחוז. רצוי ומומלץ לשמוע מה התוכנית של המסלול ככה תוכלו לדעת בדיוק כמה ימים אתם  רוצים לעשות. המסלול לארבעה ימים עולה באזור ה200 דולר, כולל הכל.

נקודת האיסוף היא עיירה בשם לוחה (Lago Agria ) שבצפון אקוודור. אם אתם יוצאים מקיטו מדובר בנסיעת לילה של כ 8 שעות, מפותלת, קופצנית ורבים מהנהגים נוסעים מהר מידיי. אתם תגיעו בדיוק בבוקר, ולפי ההוראות שייתנו לכם אתם ככל הנראה תתאספו באיזה מלון בעיירה שם תאכלו ארוחת בוקר. משם כבר החבר'ה של המחנה ייקחו אתכם באוטובוס שחלפו ימיו, ולאחר עוד שעה בערך תגיעו לפאתי נהר הקויאבנו.

ציוד מומלץ

רצוי לבוא מוכן לסיור בג'ונגל. ציוד יכול להקל ולהבטיח טיול בטוח יותר.

בגדים קצרים, וארוכים – אין צורך במשהו חם. במרבית הזמן די חם עד חם מאד וכשיורד גשם אתם מקבלים מעילי גשם אבל הגשם יהיה ככל הנראה כל כך חזק שתצטרכו להתמודד עם רטיבות ככה או ככה.
בגד ים – יהיה אחד מהחברים הטובים שלכם לטיול.
קרם הגנה, מגן יתושים וכדורים נגד מלריה – תתמרחו מלא, שימו לב שצריך לחכות חצי שעה בין הקרם הגנה ולמגן מיתושים. המלריה לא נפוצה בנהר הקויאבנו אבל ליתר ביטחון מומלץ לקחת את הכדורים.
הנעלה – סנדלים ונעלים. ברוב הזמן תהיו עם סנדלים כי האיזור לח וחם.
מוצרי היגיינה – תלוי במחנה חלק לא מחלקים מגבות או סבונים אז מומלץ להביא.
פנס ראש/פנס – חובה! למרבית המחנות אין אור. אז אלא אם אתם רוצים לסגור את הערב מוקדם ולטייל בסיורי לילה בחושך מוחלט אחרי אנשים עם פנסים תביאו פנס משלכם.

יום ראשון - הגעה למחנה ושייט אחה"צ

עד שמגיעים לנהר כבר צהריים לכן אוכלים, מחלקים אתכם לקבוצה של 6-10 כך שכל קבוצה מקבלת קאנו ומדריך משלה ומתחילים לשוט אל עבר המחנה. השיט אורך כשעה וחצי, נכנסים עמוק עמוק לתוך הג'ונגל. השיט מאד מרגיע, מתחילים לקבל את האווירה של הג'ונגל ומידיי פעם יוצא לראות חיות. אנחנו הצלחנו להתקרב לאנקונדה (לא לדאוג, הם בדר"כ נמנעות מתקיפת בני אדם, זה לא כמו בסרטים), ואפילו צב מים חמוד שהמדריך פשוט שלף מהנהר.

צב מים

המחנה הוא קבוצה של צריפי עץ מחוברים בגשר עץ מוגבה. אין חשמל במחנה (למעט במטבח, ושקע הטענה) מטעמי איכות הסביבה.

מחנה סמונה

המחנה לחלוטין משתלב בג'ונגל ואתם תראו בו לא מעט חיות מוזרות והרבה טרנטולות ענקיות, תאלצו ללמוד לחיות איתם. אחרי חלוקה לחדרים התארגנו מהר ויצאנו לשיט.

צפרדה מוזרה שנעמדה על המעקה במחנה

שטנו אל האגם הגדול של קויאבנו. מקום מפגש של כמה הסתעפויות בנהר. עד שהגיעה השקיעה קופצים למים ושוחים. כשהשקיעה מגיעה פשוט נהנים ממנה וכשמחשיך מתחילים לחפש קיימנים, שזה סוג של תנין קטן ונפוץ באמזונס. אני

השקיעות באגם מדהימות

חייב להודות שלא ראיתי אותם ממש, אבל כן רואים את שתי העיניים האדומות שלהם בחושך אורבים ממש כמו בסרטים.
בלילה חוזרים למחנה, חוגגים קצת, לומדים לחיות יחד עם הטרנטולות. כמה חבר'ה אפילו שיחקו איתם. (הם לא ערסיות וכל עוד לא תוקפניים הם לא נושכים. מומלץ לא לגעת בחלק העליון שלהן כי זה לא יהיה נעים).

טרנטולות - החברות שלכם למחנה לתקופה הקרובה

להמשך הטיול בג'ונגל